top of page
zempo48

Sekcja Kenjutsu & TaiHo-Jutsu

Zaktualizowano: 19 wrz



Wyprzedzając Państwa pytania „czym jest”  sekcja Kenjutsu & TaiHo- Jutsu i przybliży trochę to, i zachęcić do praktyki tego Nowego Projektu w Gdańsku. Kenjutsu – to nic innego jak Japońska Szermierka ery Samurajów, którą propagujemy na Pomorzu już od 2006 roku w Szkołach Japońskich Sztuk Walki ZEMPO w odmianach Kenjutsu Klasyczne oraz Kenjutsu Sportowe.

TaiHo-Jutsu to techniki wywodzące się ze średniowiecznej Japonii. Techniki zatrzymań /aresztowań/ polegające na ujmowaniu, rozbrajaniu, obezwładnianiu i izolowaniu.

   TaiHo-Jutsu  swoją genezę wywodzi ściśle z pola walki średniowiecznej Japonii. Pierwsze techniki podobnie jak Jujitsu były stosowane do rozbrajania uzbrojonego /głownie w miecz/ Samuraja  w celu pojmania go.  Należy w tym miejscu nadmienić, że odebranie miecza wojownikowi było ogromnym dyshonorem dla Samuraja. Kodeks BUSIHIDO mówił o tym jasno: „Kto zgubi miecz lub go utraci - nie będzie mu wybaczone” /Jedno z praw rodu Takeda kodyfikatora kodeksu Bushido/.                Samuraj, który utracił miecz podczas walki lub został rozbrojony „Tracił Honor” i miał dwa wyjścia: Harakiri lub zostać mnichem.  Właśnie dla tego odebranie miecza lub innej broni Samurajowi było nie lada wyzwaniem, ogromnie trudnym i niebezpiecznym.

Początkowo wojownicy japońscy rozwijali techniki w celu, upokorzenia wroga, lub przesłuchania jeńca. Lecz szybko okazało się, że to bardzo praktyczna i przydatna umiejętność, która pozwala zachować przy życiu /ratować życie/ krewkim wojownikom dobywającym miecz zbyt łatwo i zbyt szybko. Ranienie ich, aby przerwać np. pojedynek, sprzeczkę lub tumult w obozie. Strzelanie do nich własnych wojowników z łuku Yumi, lub raniąc ich włócznią Yari czy Naginatą było z punktu widzenia władcy czy dowódcy osłabianiem swoich szeregów czyli „nieefektywne”.     TaiHo-Jutsu szybko więc znalazło uzasadnione uznanie u straży zamkowej czy grodowej. W oddziałach chroniących dygnitarzy i możnych w tym Cesarza, w specjalnych oddziałach samurajów do zwalczania Nija /morderców i szpiegów/.           

W brew powszechnej wiedzy, techniki TaiHo-Jutsu z uznaniem znajdują zastosowanie dzięki swojemu uniwersalnemu zastosowaniu dziś, nie tylko w treningu Japońskiej Policji w prestiżowej Akademii w Tokyo. Techniki TaiHo-Jutsu oraz ich elementy bazowe stosują jednostki policyjne praktycznie na całym świecie. Stosując je do napastników stwarzających poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, albo mienia społecznego. Praktykują je też Jednostki Specjalne, w tym operatorzy jednej z najlepszych jednostek specjalnych na świecie Polski GROM.


 Celem sekcji Kenjutsu & TaiHo-Jitsu jest Nauka Klasycznej Japońskiej Szermierki z praktycznej elementami Samoobrony oraz wyrobienie prawidłowych odruchów i zachowania do napastnika uzbrojonego.                

  Shirō - シロウ


Zapraszamy do treningu w Gdańsku w Sekcji Kenjutsu & TaiHo-Jutsu w Szkole Japońskich Sztuk Walki ZMEPO    


124 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page