top of page
  • zempo48

Postanowienia Noworoczne

„Więcej sportu”, czyli regularna aktywność fizyczna

Motywacji do uprawiania sportu jest wiele. Chęć zadbania o linię, czyli bardzo popularne „w tym muszę zrzucić zbędne kilogramy”, zainteresowanie zdrowym trybem życia, poszukiwanie sposobów na zyskanie więcej energii. Każdy znajdzie inną dla siebie. Jedno jest pewne, warto zadbać o aktywność fizyczną.

Szczególnie przemawiające za realizacją tego postanowienia są następujące fakty: zmniejszasz poczucie zmęczenia i stresu, poprawiasz jakość snu, masz lepsze samopoczucie, budujesz odporność i Sport świetnie wpływa na psychikę i samopoczucie. Podczas intensywnego treningu uaktywniają się hormony, m.in. endorfiny, które działają relaksująco, przeciwbólowo i antystresowo, a także poprawiają humor. Ćwiczenia usprawniają wszystkie procesy, jakie zachodzą w organizmie, zwiększają naszą kondycje fizyczną i poprawiają seksualną , dotleniając tkanki i narządy co spowalnia procesy starzenia. Pozwalają odpocząć i zapomnieć o problemach /wietrzą głowę/. Budują też pewność siebie i poczucie własnej wartości, ucząc podejmowania wyzwań i radzenia sobie z trudnościami.

Co roku łapiesz się na tym, że szukasz wymówek? Siłownia Cię nie przekonuje? – siłownia jest za daleko i sprzęt za ciężki? Karnety na basen nieosiągalne? Zajęcia Fitness też odpadają – wstydzisz się w grupie swojej sylwetki? Można by tak w nieskończoność . Każda wymówka jest „dobra” żeby nie spróbować …

Nie możemy jednak zapominać o tym, że Sport to zdrowie - jest to nie podważalna prawda ,że intensywna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na człowieka w każdym wieku. Od tych zupełnie malutkich, poprzez dzieci szkolne , młodzież, studentów , ludzi pracujących do wieku emerytalnego oraz w wieku senioralnym. Ponieważ Sport GENIALNIE wpływa na pracę serca i płuc, wzmacnia mięśnie, dotlenia i relaksuje.

Nie wolno w tym miejscu zapomnieć o najnowszych rekomendacjach Światowej Organizacji Zdrowia WHO , które z powodu pandemii i niosących ze sobą następstw długotrwałego przebywania w izolacji /brak ruchu/ zwiększyło codzienną zalecaną aktywność z 30 do 60 minut dziennie aktywnego ruchu. Spowodowane jest to grożącymi nam następstwami niemal rocznego bezruchu.

HORMONY SZCZĘŚCIA Osoby, które regularnie podejmują sportowe wyzwania, nawet te najdrobniejsze, jak regularne spacery, rekreacyjne przejażdżki na rowerze, przyznają, że ruch równie zbawiennie działa na psychikę. Jak? Wszystko dzięki hormonom – przede wszystkim endorfinie, zwanej naturalnym narkotykiem.

Endorfina należy do grupy hormonów szczęścia, do której zalicza się również dopaminę i serotoninę. Tak naprawdę hormon ten został odkryty dopiero w latach 70 -tych XX wieku przez dwóch naukowców – Johna Hughesa oraz Hansa Kosterlitza. To właśnie oni ustalili, że endorfiny, zwane również molekułami emocji, pełnią funkcję neuroprzekaźników i są produkowane w mózgu oraz rdzeniu kręgowym.

W trakcie badań zwrócono uwagę, że powyższa grupa hormonów szczęścia wykazuje mnóstwo podobieństw do opioidów, do których należy m.in. morfina. To właśnie od wspomnianej substancji psychoaktywnej wzięła się nazwa „endorfina”, inaczej „endogenna morfina”. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest jednak to, że endorfiny w przeciwieństwie do opioidów są produkowane wewnątrz organizmu, a nie dostarczane do niego z zewnątrz.

JAK DZIAŁAJĄ ENDORFINY?

Endorfiny często nazywa się naturalną morfiną, ponieważ działają podobnie: wywołują dobre samopoczucie, tłumią ból, łagodzą stres. To one odpowiadają za tzw. „euforię sportowca”, czyli stan nienaturalnej wręcz radości, który odczuwają sportowcy po wyczerpującym treningu lub zawodach. Wyczerpującym – to słowo klucz.

Hormony szczęścia przedostają się do krwioobiegu dopiero po ok. 30 minutach intensywnych ćwiczeń. Są naturalną reakcją na… stres. Podczas wzmożonej aktywności pracujące mięśnie potrzebują ogromnej ilości energii. Początkowo czerpią ją ze spalania tłuszczów, ale jeśli wysiłek się przedłuża, organizm przełącza się z oddychania tlenowego na beztlenowe, sięgając po zapasy cukrów (do których spalania nie potrzebuje tlenu). Niedotlenienie, spadek poziomu glikogenu, a także ból i zmęczenie, wywołane intensywnym wysiłkiem, są dla ciała sytuacją silnie stresową. Aby sobie z nią poradzić, organizm wysyła do akcji właśnie endorfiny.

Hormony szczęścia działają jak naturalny lek przeciwbólowy – łagodzą ból zmęczonych mięśni i redukują stres, pomagając przetrwać wyczerpujący wysiłek. A przy okazji poprawiają nastrój, pobudzając te partie mózgu, które odpowiadają za odczuwanie przyjemności. Zamiast zmęczenia pojawia się więc czysta, nieskrępowana niczym radość z pokonywania kolejnych etapów treningu lub zawodów.

NIE TYLKO ENDORFINY?

Naukowcy wysnuwają też inne teorie dotyczące uszczęśliwiającego oddziaływania sportu. Faktem jest, że podczas wysiłku fizycznego w organizmie wytwarzają się także inne substancje: fenyloetyloamina, anandamid, dopamina czy serotonina, które działają podobnie jak endorfiny – relaksująco i przeciwbólowo. Przypuszcza się również, że poprawa nastroju w czasie treningu wiąże się po prostu z podniesieniem temperatury ciała. Niezależnie od tego, która z hipotez ostatecznie okaże się tą prawdziwą, jedno jest pewne: sport pozytywnie wpływa na samopoczucie.

ODPOCZYWAJ… TRENUJĄC!

Sport nie tylko uszczęśliwia, ale też pozwala… odpocząć. Świetnie pobudza krążenie, co sprawia, że wszystkie komórki i tkanki zostają odpowiednio dotlenione. Dzięki temu wszystkie organy zaczynają pracować wydajniej, a to z kolei redukuje uczucie zmęczenia. Kiedy więc wracasz do domu po trudnym dniu w pracy, nie rozsiadaj się w ulubionym fotelu, ale ruszaj na trening. Na początku najlepiej wybierz ten o umiarkowanej intensywności, np. treningi sztuk walki bronią lub samoobronę . Dobrym rozwiązaniem jest też pływanie, turystyka górska /spacery w terenie/ lub rekreacyjną przejażdżkę na rowerze. Gdy nasz organizm jest już przyzwyczajony do wysiłku możemy wybrać bardziej aktywne formy treningu takie jak treningi sztuk walki, bieganie , bardziej wymagające trasy rowerowe , itd.

Podczas aktywności zapomnisz również o problemach, które Cię trapią: nawale pracy, egzaminach, zepsutym samochodzie czy kłótni z przyjaciółką. Kiedy uprawiasz sztuki walki, pływasz albo podnosisz ciężary, maksymalnie skupiasz się na wykonywanym ruchu, nie myśląc o niczym innym. Wszystkie kłopoty tracą wtedy na znaczeniu. Liczy się tylko ten jeden ruch: kolejny krok, kolejne machnięcie ręką czy uniesienie sztangi.

Dzięki ruchowi możesz też… nieoczekiwanie wpaść na rozwiązanie męczącego Cię problemu! Odpowiednio dotleniony mózg lepiej bowiem pracuje, co sprzyja poprawie koncentracji i pamięci. A jeśli coś Cię zdenerwowało, podczas treningu wypocisz całą złość i odreagujesz stres. Nie ma nic lepszego od wyżycia się w treningu na macie , lub kilometrach w nogach. Do domu wracamy z „czystą” głową…

CHCIEĆ TO MÓC! TRENUJ I UWIERZ W SIEBIE

Regularne treningi zbawiennie wpływają na zdrowie, usprawniając wszystkie procesy, jakie zachodzą w organizmie. Do podjęcia aktywności z reguły nie motywuje nas jednak dbałość o serce czy płuca, ale chęć zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów. Wysiłek na macie, siłowni lub sali fitness szybko przynosi efekty: pojawia się wyraźny zarys mięśni, sylwetka się wysmukla, a skóra ujędrnia. Ma to ogromne znaczenie dla zwiększenia własnej samooceny. Jeśli akceptujesz siebie, nie boisz się wychodzić do ludzi, zawierać znajomości czy podejmować nowe wyzwania.

Sport pozytywnie działa na psychikę również z innego powodu: uczy, że chcieć to móc. Kiedy systematycznie ćwiczysz, odkrywasz, że to, co kiedyś wydawało Ci się niemożliwe, dziś wykonujesz z łatwością. Małymi kroczkami docierasz do celu. Zmuszasz się do aktywności, choć padasz ze zmęczenia po całym dniu codziennej bieganiny. Z każdym kolejnym treningiem wykonujesz ruch precyzyjniej, skuteczniej lub szybciej, wykonujesz o kilka powtórzeń więcej, podnosisz większy ciężar, poruszasz się sprawniej i płynniej. Budujesz swoją siłę, precyzję ,skuteczność i hart ducha, które przydają się nie tylko podczas ćwiczeń, ale i w codziennym życiu, szkole czy pracy.


Jeśli przytłaczają Cię kłopoty, brak energii czy złe samopoczucie, wypróbuj sport. Pomoże Ci oderwać się od codziennej krzątaniny i poprawi humor – to pewne! Przy okazji zadbasz o swoje zdrowie i przekonasz się, że nie ma przeszkód, których nie można pokonać.


ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE Tempo życia bardzo często wpływa na złe nawyki żywieniowe. Często zatem na liście postanowień noworocznych pojawia się punkt „zdrowe odżywianie”. Dlaczego powinien on być jednym z równoległych założeń na nowy rok? To właśnie niezdrowy tryb życia w konsekwencji wpływa na uczucie zmęczenia, problemy ze stresem czy koncentracją. Dodatkowo chcąc poprawić swoją kondycję fizyczną, powinniśmy wspierać się odpowiednią dietą. Więcej o prawidłowym odżywianiu Sportowców znajdziecie w artykule Pani Doktor Lek. med. EDYTY ŚLESZYCKA z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej https://www.coms.pl/_scripts/kcfinder/upload/files/Zasady%20prawid%C5%82owego%20od%C5%BCywiania%20sportowc%C3%B3w.pdf

Brzmi zachęcająco? Bardzo przydatnym narzędziem w realizacji ruchowych postanowień noworocznych było kiedyś prowadzenie „zeszytu rekordów” do zapisywania treningów , ilości powtórzonych ćwiczeń lub mierzenie dystansu i czasu. Mamy jednak XXI wiek i te wszystkie funkcje przejęły opaski sportowe i aplikacje w smart fonach lub po prostu smartwoche jako „Trener osobisty”. Bardzo polecam takie rozwiązanie. Opaski sportowe można już nabyć za ok. 45,- i w połączeniu z darmowymi aplikacjami na smartfony może się okazać nieocenionym wsparciem w realizacji postanowień noworocznych.


Wszystko co trzeba do rozpoczęcia Treningów w Gdańsku znajdziesz pod linkami : Treningi z Bronią : :: www.zempo.pl/kyujutsu - Łucznictwo Japońskie - intensywność mała :: www.zempo.pl/jojutsu - Walka Kijem Jo - intensywność mała :: www.zempo.pl/kenjutsu - Szermierka Japońska - Intensywność średnia :: www.zempo.pl/eskrima - Szermierka Filipińska - Intensywność średnia

Treningi Walki Wręcz: :: www.zempo.pl/aikido - Aikido - intensywność mała i średnia :: www.zempo.pl/jujitsu – Jujitsu Japońskie - intensywność średnia i duża Powodzenia Shirō - シロウ Bibliografia: www.who.int www.komputronik.pl/ www.blog.sklepiguana.pl/ www.coms.pl/ www.zempo.pl

51 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page