top of page
  • zempo48

Yumi - Budowa Tradycyjnego Łuku Japońskiego

Yumi /japoński łuk klasyczny/ używane w Szkole Japońskich Sztuk Walki ZEMPO są wyjątkowo długie /zazwyczaj 2,21 m/, przewyższając wzrost łucznika . Dwie trzecie długości jest ponad uchwytem, a jedna trzecia – poniżej /łuk Asymetryczny/.

   Yumi produkowane są tradycyjnie z bambusa, drewna i skóry, przy użyciu metod, które nie zmieniły się od wieków, jednak niektórzy łucznicy /szczególnie nowicjusze/ używają łuków zrobionych z syntetyków, np.: z laminowanego drewna okrytego włóknem szklanym lub węglowym. Nawet zaawansowani łucznicy mogą posiadać yumi i ya /strzały/ nie wykonane z bambusa z powodu jego wrażliwości na skrajne warunki klimatyczne.

   Drzewce ya tradycyjnie również są bambusowe, z lotkami z piór orła lub jastrzębia. Większość drzewców obecnie także wytwarza się z bambusa /niektórzy łucznicy używają jednak aluminiowych lub z włókna węglowego/, lotki natomiast wytwarzane są z piór indyków lub łabędzi. Każde ya ma płeć /męskie ya nazywane są haya; damskie − otoya); robione są z piór wziętych z różnych stron ptaka. Wystrzelone haya obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy otoya obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Łucznicy Kyujutsu strzelają zwykle dwa razy w ciągu rundy,haya używa się jako pierwszej strzały. Łucznicy Kyujutsu nie zakładają na prawą rękę rękawicy yugake jak łucznicy Kyudo. Yugake zazwyczaj produkuje się ze skóry jelenia. Kciuk rękawicy ma bruzdę, której używa się do naciągania cięciwy /tsuru/.Zajęcia z łucznictwa Japońskiego Kyujutsu

Wskazówki:

Polecana Szkoła Łucznictwa Japońskiego w Gdańsku https://www.zempo.pl/kyujutsu

Pozdrawiam

Shirō - シロウ

1674 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page